Reservin ylennyksiä ja palkittuja Etelä-Karjalassa 6.12.
Yhdysmies onnittelee!
Reservin upseerien ylennyksiä Etelä-Karjalassa 6.12.
Kapteeniksi:
Huikko Juha Tommi Tapani Lappeenranta
Laapio Saku Matti Lappeenranta
Ripatti Saku Juhani Lappeenranta
Talonpoika Mika Ville Petteri Lappeenranta
Kalliokoski Ossi Veli Antero Parikkala
Yliluutnantiksi:
Hietalahti Onni Veikko Johannes Imatra
Kakko Joni Markus Lappeenranta
Kähkönen Matti Eemeli Lappeenranta
Lehti Kari Juhani Lappeenranta
Malinen Pasi Petri Parikkala
Naumanen Ville Juhani Lappeenranta
Niemelä Rami Jalmari Lappeenranta
Romppanen Pasi Kalervo Lappeenranta
Ukkonen Timo Tapani Lappeenranta
Vanamo Olli Antero Savitaipale
Virta Henry Erik Imatra
Luutnantiksi:
Asikainen Arttu Vili Ilmari Lappeenranta
Haapa-aho Joona Anttoni Imatra
Himmi Jari Ville Matias Lappeenranta
Holma Olli Juha Olavi Lappeenranta
Honga Santeri Jani Valtteri Lappeenranta
Immonen Lassi Jalo Heikki Lappeenranta
Jáki Atti Samuel Lappeenranta
Kemppainen Mika Markus Lappeenranta
Kovasiipi Santtu Severi Lappeenranta
Lehtonen Sakari Yrjö Lappeenranta
Mikkonen Toni Petteri Lappeenranta
Mäkelä Henri Iiro Samuli Lappeenranta
Mäkelä Janne Matti Kalevi Imatra
Nikku Osku Petteri Lappeenranta
Vainio Simo Eemeli Imatra
Kaakkois-Suomen aluetoimiston ylennyksiä reservissä:
Vääpeliksi:
Parviainen, Antti Aleksanteri, Savitaipale
Ruokonen, Miika Anton, Lappeenranta
Timonen, Riko Mikael, Lappeenranta
Ärttö, Erkki Mikael, Lappeenranta
Ylikersantiksi:
Kettunen, Eelis Ville Valtteri, Taipalsaari
Lehikoinen, Jussi Sampo Oskari, Ruokolahti
Penttilä, Anssi Sakari, Lappeenranta
Saukkonen, Esa Tapio, Lappeenranta
Similä, Lauri Mikael, Lappeenranta
Turkulainen, Jarkko Tapani, Luumäki
Ylinen, Juuso Elmeri, Lappeenranta
Kersantiksi:
Hendolin, Niilo Onni Elias, Lappeenranta
Jäppinen, Jenni Johanna, Lappeenranta
Koskimies, Juho Jalmari, Lappeenranta
Kummunmäki, Mikko Aleksi, Lappeenranta
Kärkkäinen, Akseli Kari Eemil, Lappeenranta
Laaksonen, Jonna Elina, Lappeenranta
Lantta, Aleksi Lauri Samuli, Savitaipale
Maijala, Tomi Tuomas, Lappeenranta
Martikainen, Iiro Matias, Lappeenranta
Pelo, Justus Elmeri, Taipalsaari
Puumalainen, Valtteri Otto Ensio, Lappeenranta
Ramu, Teemu Samuli, Lappeenranta
Räsänen, Olli Tapani, Lappeenranta
Tiira, Joonas Valtteri, Lappeenranta
Alikersantiksi:
Horttanainen, Harri Samuel, Imatra
Martikainen, Tommi Antti, Lappeenranta
Viholainen, Simo Mikael, Lappeenranta
Korpraaliksi:
Ahola, Jami Jeremia, Luumäki
Alatalo, Jussi Jere Petteri, Luumäki
Helander, Tony Robert, Lappeenranta
Hovi, Ville Veli Juhani, Lappeenranta
Husu, Simo Antti Eerik, Lappeenranta
Hämynen, Teemu Tapani, Lappeenranta
Kakko, Lasse Petrus, Taipalsaari
Kalsta, Joel Matias, Imatra
Kannel, Otto Verneri, Lappeenranta
Kaplas, Kaapo Jesperi, Lappeenranta
Kitunen, Esa Valtteri, Lappeenranta
Koskimies, Jaakko Ville Elias, Lappeenranta
Kristo, Joonas Viljami, Lappeenranta
Kähkönen, Miika Markus, Lappeenranta
Lempiäinen, Eetu Mikael, Lappeenranta
Linna, Pyry Artturi, Lappeenranta
Paakkunainen, Jami Juhani, Lappeenranta
Pekki, Antti Ilmari, Lappeenranta
Pitkänen, Eemil Atte Oskari, Lappeenranta
Pösö, Juho Aleksi, Lappeenranta
Reijonen, Mikael Samu Sebastian, Lappeenranta
Saarinen, Kalle Valtteri, Lappeenranta
Saarnio, Lauri Pentti Olavi, Lappeenranta
Saukkonen, Lari Albin, Lappeenranta
Sipponen, Elmeri Topias, Imatra
Suutari, Henri Eemil, Lappeenranta
Tuomikoski, Niko Matias Samuel, Lappeenranta
Vento, Petteri Mikael, Lappeenranta
Huomionosoituksia 6.12.
Reserviläisliiton ansioristi mm. Leif Ekroth, Joonas Grönlund, Veijo Immonen. Kultainen ansiomitali mm. Ville Lindqvist, Olli Pöysti. Hopeinen ansiomitali mm. Timo Melto, Ville Rikkilä, Antti Nikula.
Reserviupseeriliiton hopeinen ansiomitali: mm. Teppo Pellinen ja Petri Välimäki.
Reserviläisurheiluliiton kultainen ansiomitali mm. Veli-Matti Kesälahti. Reserviläisurheiluliiton pronssinen ansiomitali mm. Sami Aulis Petteri Pesonen
Reserviläisliiton ansioristin saivat mm. Leif Ekroth ja Joonas Grönlund sekä Veijo Immonen (alakuvassa).
Tasavallan presidentin itsenäisyyspäivänä myöntämät kunniamerkit Etelä-Karjalassa
Suomen Valkoisen Ruusun I luokan ritarimerkki (SVR R I):
Vakkilainen, Esa Kari, professori, Lappeenranta
Mäkelä, Jani Kalevi Kristian, kansanedustaja, Pulp
Suomen Leijonan ritarimerkki (SL R):
Honkanen, Sami, ostojohtaja, Imatra
Nieminen, Mikko Pekka, yksikön johtaja, Imatra
Kanerva, Jani Marko Ilari, pelastuspäällikkö, Lappeenranta
Kiuru, Jukka-Pekka, päällikkö, Lappeenranta
Kohonen, Ismo Tapio, ylitarkastaja, apulaisjohtaja, Lappeenranta
Lavikainen, Raimo Esko Tapani, johtaja, Lappeenranta
Partanen, Jarmo Tapani, teknologiapäällikkö, Lappeenranta
Särmälä, Timo Kalevi, osastopäällikkö, Lappeenranta
Vertanen, Anne Helena, kunnaneläinlääkäri, Lemi
Anttila, Harri Antti Jalmari, kunnanjohtaja, Rautjärvi
Suomen Leijonan I luokan ritarimerkki (SL R I):
Koskinen, Jarmo Kalevi, henkilöstöjohtaja, Lappeenranta
Krohns, Petri Verner, toimitusjohtaja, Lappeenranta
Suomen Valkoisen Ruusun ritarimerkki (SVR R):
Suvantola, Leila, lainsäädäntöneuvos, Lappeenranta
Suomen Valkoisen Ruusun ansioristi (SVR Ar):
Hietanen, Tuija Marita, tuntiopettaja, korutaiteilija, Imatra
Iso-Aho, Juha Kalevi, lehtori, Imatra
Hallikas, Eeva Kristiina, ylitarkastaja, Lappeenranta
Kaipainen, Eero Pertti, laboratorioinsinööri, Lappeenranta
Kiuru, Helena Maria, koulutuspäällikkö, Lappeenranta
Liimatainen, Heikki Johannes, palopäällikkö, Lappeenranta
Olkkonen, Ilpo Ensio, vanhempi neuvonantaja, Lappeenranta
Salminen, Päivi Helinä, rakennustarkastaja, Lappeenranta
Talasmo, Leena Marketta, vararehtori, tuottaja, Lappeenranta
Suomen Leijonan ansioristi (SL Ar):
Hirvonen, Matti Henri, ylikonstaapeli, Imatra
Kojo, Airi Helena, päiväkodinjohtaja, Imatra
Luostarinen, Katri Anneli, vastaava terveydenhoitaja, Imatra
Löppönen, Pasi Sakari, vetopalveluasiantuntija, Imatra
Veijalainen, Markku Seppo, vanhempi projektipäällikkö, Imatra
Alho, Tiina Eeva Maria, sisäinen tarkastaja, Lappeenranta
Kaitainen, Niina Maarit, päällikkö, Lappeenranta
Kivimäki, Petri Antero, editoiva verkkotoimittaja, Lappeenranta
Kyyrä, Sari Margit Pauliina, lehtori, Lappeenranta
Monto, Erja Tuulikki, ylitarkastaja, Lappeenranta
Sinkkonen, Tuija Helena, hankinta- ja kategoriapäällikkö, Lappeenranta
Skyttä, Pekka Kalervo, liikennetarkastaja, Lappeenranta
Vainikka, Jaana Marjatta, palvelupäällikkö, Lappeenranta
Hölsä, Maiju, farmaseutti, Savitaipale
Suomen Valkoisen Ruusun I luokan mitali kultaristein (SVR M I kr):
Hirvonen, Markku Tapani, päivämestari, Imatra
Liiri, Mika Kristian, vuoromestari, Imatra
Luostarinen, Matti Juhani, metsätalousinsinööri, Imatra
Asikainen, Jukka Kalevi, kunnossapitoinsinööri, Lappeenranta
Koli, Eija Maarit, viestintäpäällikkö, Lappeenranta
Laihanen, Sari Johanna, asiantuntija, Lappeenranta
Lensu, Pekka Juhani, järjestelmäasiantuntija, Lappeenranta
Luukkonen, Riitta Anneli, henkilöstösihteeri, Lappeenranta
Nakari, Tommi Petteri, työnjohtaja, Lappeenranta
Naumanen, Tarja Helena, asiakkuuspäällikkö, Lappeenranta
Noponen, Päivi Anneli, asiakkuusasiantuntija, Lappeenranta
Puuppo, Kirsi Anna Riitta, palvelupäällikkö, Lappeenranta
Pötry, Riku Tapio, paloesimies, Lappeenranta
Ruokonen, Hannele Birgitta, ratkaisuasiantuntija, Lappeenranta
Ruskovaara, Harri Tapio, logistiikka-asiantuntija, Lappeenranta
Kilpeläinen, Teemu Olavi, rikosylikonstaapeli, Lemi
Munnukka, Kari Petri, tulliylitarkastaja, Nuijamaa
Pöllönen, Mikko Juhani, järjestelmäkehittäjä, Savitaipale
Husu, Jarkko Sakari, taksiyrittäjä, Taipalsaari
Kahari, Sanna Kaarina, sosiaaliohjaaja, Taipalsaari
Suomen Valkoisen Ruusun I luokan mitali (SVR M I):
Kaartinen, Erja Kirsti Helena, opintohallinnon asiantuntija, Imatra
Tanskanen, Virpi Tuulikki, assistentti, Imatra
Heikkinen, Hannu Antero, museotoimen osastosihteeri, Lappeenranta
Herttuainen, Ari Pekka Kalervo, laaduntarkastaja, Lappeenranta
Husu, Heli Marja, lakipalveluneuvoja, Lappeenranta
Karell, Marja-Leena, projektisihteeri, Lappeenranta
Pylsy, Satu Susanna, asiakasmaksusihteeri, Lappeenranta
Sivonen, Maarit Helena, asiantuntija, Lappeenranta
Vaitiniemi, Kristiina, paikkatietokäsittelijä, Lappeenranta
Laurikainen, Ritva Helena, lastenhoitaja, Lemi
Koukkari, Sirpa Helena, toimistosihteeri, Luumäki
Salmi, Maija Liisa, palvelusihteeri, Luumäki
Kupiainen, Merja Heli Marjatta, taloussihteeri, Parikkala
Loikkanen, Eija Anitta, arkistosihteeri, Parikkala
Tanskanen, Merja Hannele, logistiikkakoordinaattori, Rautjärvi
Hölsä, Janne Tapani, maatalousyrittäjä, rajavartija, Savitaipale
Kylliäinen, Kyösti Olavi, maatalouslomittaja, yrittäjä, Savitaipale
Suomen Valkoisen Ruusun mitali (SVR M):
Ahokainen, Sari Hannele, myyjä, Imatra
Lippojoki, Arto, levittimen kuljettaja, Imatra
Pulli, Kimmo Johannes, myyjä, Imatra
Iivonen, Petri Tapio, käynnissäpitäjä, Joutseno
Kaipia, Pirjo Marjatta, tarjoilija, Lappeenranta
Pelkonen, Satu Johanna, myyjä, Lappeenranta
Saborit, Bribián Jose Antonio, tarjoilija, Lappeenranta
Tujula, Anssi Ilari, koneasentaja, Lappeenranta
Arponen, Teija Tuulevi, jalostamo-operaattori, Taipalsaari
Hovi, Tiina Maritta, myyjä, Ylämaa
Puurtinen, Kari Juhani, kirvesmies, Ylämaa